Sean Treaddell hos Burning Desires, specialister på installationen av eldstäder, förklarade att den har fyra gasbrännare och att var och en av dessa har sin egen exodraft skorstensfläkt som optimerar flammorn och bidrar till bästa möjliga visuella effekt.
Sean fortsätter “det är inte ovanligt att ha fyra skorstensfläktar för en enhet- det viktiga är den fina balansen mellan fläktar och luftflödet genom eldstadens öppning- man kan bara få till det med mycket precisa, individuella elektroniska fläktkontroller, och det är vad exodrafts system ger.”
exodraft har hjälpt många klienter att uppfylla sina drömmars eldstäder och svåra rökkanaler som gjorde det så gott som omöjligt att förbättra- från privata bostäder, kulturmärkta byggnader, offentliga sektorn, lokala myndigheter och pubar.